Jak dobře vybrat stavební firmu
Začněte hledat včas
Kvalitní stavební firma nebude mít o zakázky nouzi. To bohužel pro Vás znamená, že bude mít nasmlouvané akce na půl roku, až rok dopředu a je potřeba začít hledat s větším předstihem. Pokud najdete stavební firmu, která je schopna začít za měsíc, zbystřete! Je možné že stavební firma začíná a nebude mít dostatečné zkušenosti. Často se také stává, že stavební firma s vidinou zisku, nabírá více zakázek, než je schopna realizovat. Vaše stavba sice začne brzy, ale stavební firma bude realizaci prodlužovat, protože nebude mít dostatek pracovníků na její realizaci.
Nejhorší případem je, když stavební firma je ve finančních problémech a nabírá rychle nové zakázky pro získání záloh, které následně použije na dostavbu jiných staveb.
Oslovte více stavebních firem
Nechte si od svého projektanta připravit podrobné podklady pro výběr stavební firmy. Nejvhodnější je prováděcí dokumentace se slepým položkovým rozpočtem (položkový rozpočet bez cen) doplněná o vydané stavební povolení se všemi vyjádřeními od dotčených orgánů státní správy a správců sítí.
Prováděcí dokumentace již obsahuje všechny podrobnosti, výkazy a detaily pro správnou realizaci stavby. Všechny tyto detailní řešení jsou vyčísleny v položkovém rozpočtu. Rozpočet také zohledňuje položky, které v projektové dokumentaci nenaleznete jako přesuny hmot, zařízení staveniště, revize, dodatečné geodetické práce atd. Jedině tím zajistíte, že stavební firmy budou mít kompletní podklady k vypracování cenové nabídky. Výsledné cenové nabídky bude mezi sebou jednoduché porovnat a cenové nabídky budou co nejvíce odpovídat konečné ceně stavby.
Pokud budete vybírat stavební firmu na základě projektu pro stavební povolení bez položkového rozpočtu, připravte se na dlouhosáhlé dohadování o ceně vícepracích, které z projektu pro stavební povolení nebyly zřejmé.
Oslovte kvalitní stavební firmy
Při výběru stavební firmy myslete na to, že kvalita stavební firmy se nepozná z jejich webové presentace, webových prohlášení zákazníků, nafocených referencí, certifikátů nebo representativní zasedací místnosti. Snažte se podívat se na skutečné stavby které postavili, ptejte se na zkušenosti jejich zákazníků. Zeptejte se známých, která firma jim dům stavěla a zda by Vám ji doporučili. Ověřte si, zda stavební firma má vlastní zaměstnance, stálé subdodavatele, mechanizaci, jak dlouho je na trhu.
Cena a finanční zázemí firmy
Raději stavět s dražší prověřenou firmou, než nejlevnější firmou o které nic nevíte. Nejnižší cena nikdy nemůže znamenat nejvyšší kvalitu. Zkuste si ověřit finanční zázemí firmy. Dobrá stavební firma musí umět překonat finanční výpadky, které ji mou vzniknout na jiných stavbách (nesolidní investor, problémy stavby, nezaplacené faktury).
Nechte si poradit
Pokud stavební firmu nechcete vybírat sami, obraťte se pro radu na odborníky. Nejvhodnější osobou v tomto ohledu je technický dozor investora (TDI). Technický dozor je vaše opora ve všech fázích přípravy i realizace stavby. Pokud si včas zajistíte technický dozor stavby, bude Vám nápomocný při kontrole projektové dokumentace, výběru stavební firmy a následně bude v průběhu stavby kontrolovat kvalitu provádění stavby a schvalovat oprávněnost vystavených faktur. Další osoba, která by Vám měla umět poradit je zpracovatele projektové dokumentace.
Co má obsahovat cenová nabídka
Součástí cenové nabídky stavebních firem by měl být návrh smlouvy o dílo. Smlouvu o dílo konzultujte nejlépe s odborníky, projektant, technický dozor, právník. Smlouva musí obsahovat přílohu s položkovým rozpočtem a harmonogram. Ve smlouvě si pečlivě nastavte mechanizmus plateb, nejbezpečnější je neplatit dopředu žádné zálohy a platit až za provedené části stavby, nebo měsíčně dle aktuální rozpracovanosti.
Comments