Rozdíl mezi rodinným domem (stavbou pro bydlení) a stavbou pro rekreaci
POZOR: Níže uvedený popis rozdílů je dle starého stavebního zákona a jeho prováděcích vyhlášek. Stavba pro rodinnou rekreaci není v novém SZ definována.
Jednotlivé druhy staveb jsou definovány vyhláškou č. 501/2006 Sb., Vyhláška o obecných požadavcích na využívání území.
Stavbou pro bydlení se rozumí:
Rodinný dům - ve kterém více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena; rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví
Stavbou pro rodinnou rekreaci se rozumí:
stavba, jejíž objemové parametry a vzhled odpovídají požadavkům na rodinnou rekreaci a která je k tomuto účelu určena; stavba pro rodinnou rekreaci může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví
Z výše uvedeného je zřejmé, že v základní definici, se obě stavby moc neliší a mají shodné požadavky na výškové parametry.
Základní problematiku, kde lze jakou stavbu postavit (umístit), definuje územní plán. V územním plánu jsou uvedeny plochy se způsobem využití. Plochy a jejich využití jsou opět popsány ve vyhlášce č. 501/2006 Sb., Vyhláška o obecných požadavcích na využívání území.
Plochy bydlení se obvykle samostatně vymezují za účelem zajištění podmínek pro bydlení v kvalitním prostředí, umožňujícím nerušený a bezpečný pobyt a každodenní rekreaci a relaxaci obyvatel, dostupnost veřejných prostranství a občanského vybavení.
Plochy rekreace se obvykle samostatně vymezují za účelem zajištění podmínek pro rekreaci v kvalitním prostředí.
Pozemky staveb pro bydlení a pro rodinnou rekreaci musí splňovat:
(1) Odstavná a parkovací stání pozemků staveb pro bydlení nebo rodinnou rekreaci podle § 20 odst. 5 a 6 musejí být umístěna ve skutečné docházkové vzdálenosti do 300 m, je-li to technicky možné.
(2) U staveb pro rodinnou rekreaci je nutno umístit odstavné stání v počtu 1 stání pro jednu stavbu.
(3) Vsakování dešťových vod na pozemcích staveb pro bydlení je splněno [§ 20 odst. 5 písm. c)], jestliže poměr výměry části pozemku schopné vsakování dešťové vody k celkové výměře pozemku činí v případě
a) samostatně stojícího rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci nejméně 0,4,
b) řadového rodinného domu a bytového domu 0,3.
(4) Na pozemcích staveb pro bydlení lze kromě stavby pro bydlení umístit stavbu nebo zařízení související s bydlením či bydlení podmiňující a provést terénní úpravy potřebné k řádnému a bezpečnému užívání pozemků, staveb a zařízení na nich, není-li z prostorových a provozních důvodů možno zabezpečit uvedené funkce ve stavbě pro bydlení. Na pozemcích rodinných domů lze dále umístit jednu stavbu pro podnikatelskou činnost do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepenou nejvýše do hloubky 3 m. Na pozemcích staveb pro rodinnou rekreaci lze kromě stavby pro rodinnou rekreaci umístit stavbu nebo zařízení související s rodinnou rekreací či rodinnou rekreaci podmiňující a provést terénní úpravy potřebné k řádnému a bezpečnému užívání pozemků, staveb a zařízení na nich.
Vzájemné odstupy staveb
Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije.
Vytvářejí-li stavby pro rodinnou rekreaci mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 10 m.
Rozsah projektové dokumentace a povolování staveb
Rozsah projektové dokumentace a povolovací proces je z pohledu stavebního zákona pro rodinné domy i stavby pro rodinnou rekreaci stejný. Obě stavby lze povolit na základě ohlášení stavby (za předpokladu splnění podmínek uvedených ve stavebním zákoně).
Obě dvě jsou zařazeny pod ust. § 104 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb., zákon o územním plánování a stavebním řádu) a je tedy možné je povolit pomocí tzv. institutu ohlášení stavebního záměru (za předpokladu splnění podmínek stavebního zákona č. 183/2006 Sb., zákon o územním plánování a stavebním řádu).
PENB
Požadavky na energetickou náročnost budovy nemusí být splněny u staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání.
Číslo popisné nebo evidenční
Každá budova se označuje pouze jediným číslem popisným nebo evidenčním. Dle zákona o obcích č. 128/2000 Sb., § 31 odst. 2, se stavby pro rodinnou rekreaci označují evidenčními čísly.
ČÍSLO POPISNÉ (červená barva)
Popisné číslo domu je v dané obci jedinečné. Stavbě je přiděleno po kolaudaci stavby a je podmínkou pro zápis v katastru nemovitostí.
ČÍSLO ORIENTAČNÍ (modrá barva)
Toto číslo slouží orientaci a je jedinečné v rámci jedné ulice, v obci se však může opakovat.
ČÍSLO EVIDENČNÍ (zelená barva)
Tímto číslem se značí stavby prozatímního rázu nebo takové, které nejsou určené k trvalému bydlení. Mezi ne patří zahradní domky, chaty a chalupy. Číslo evidenční je opět v rámci obce jedinečné.
Trvalé bydliště
Dle zákona 133/2000 Sb. § 10 (Zákon o evidenci obyvatel) může mít občan jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
SOUHRN:
V základní definici, se obě stavby moc neliší a mají shodné požadavky na výškové parametry - nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví.
Stavba musí splňovat požadavky územního plánu a v něm uvedených ploch pro bydlení nebo rekreaci.
U staveb pro rodinnou rekreaci je nutno umístit odstavné stání v počtu 1 stání pro jednu stavbu. U staveb pro bydlení počet parkovacích stání podléhá výpočtu podle velikosti domu, stupně automobilizace atd.
Na pozemcích rodinných domů lze dále umístit jednu stavbu pro podnikatelskou činnost. Na pozemcích staveb pro rodinnou rekreaci lze kromě stavby pro rodinnou rekreaci umístit pouze stavbu související s rodinnou rekreací.
Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností. Vytvářejí-li stavby pro rodinnou rekreaci mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 10 m.
Rozsah projektové dokumentace a povolovací proces je z pohledu stavebního zákona pro rodinné domy i stavby pro rodinnou rekreaci stejný.
PENB se nemusí zpracovávat u staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání.
Stavby pro rodinnou rekreaci označují evidenčními čísly.
Ve stavbě pro bydlení i ve stavbě pro rodinnou rekreaci může mít občan místo trvalého pobytu.
Commenti