Větrání budov – požadavky na větrání obytných a pobytových místností
Základním prostředkem pro zajištění kvality vnitřního prostředí je zajištění dostatečného větrání.
V dnešní době, s trvale rostoucími cenami energií, je na stavební prvky kladen důraz převážně z hlediska tepelně technických vlastností s vysokým požadavkem na neprůvzdušnost. Okna a dveře, která dříve zajišťovala přirozené větrání infiltrací okenními spárami, jsou dnes montovány do staveb téměř vzduchotěsně pomocí těsnících systémů samolepicích pásů. Z tohoto důvodu nelze přirozené větrání infiltrací okenními spárami a netěsnostmi v obvodovém plášti pro trvalé větrání budov s novými a rekonstruovanými okny použít.
Obrázek - těsnící systém samolepicích pásů
Nedodržování závazných požadavků
V praxi se bohužel setkáváme s častými případy bytových staveb, které požadované trvalé větrání neřeší. Důsledkem toho může být vyšší koncentrace škodlivin nebo zvýšená vlhkost ve vnitřním prostředí a vzniku plísní.
Závazné požadavky
závazné požadavky na větrání jsou definovány vyhláškou č. 268/2009 Sb. vyhláška o technických požadavcích na stavby a Nařízením č. 10/2016 Sb. hl. m. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky stavby v hlavním městě Praze.
Vyhláška č. 268/2009 Sb. vyhláška o technických požadavcích na stavby.
Tato vyhláška se v § 11 o požadavcích na větrání obytných a pobytových místností odkazuje přímo na normové hodnoty ČSN (ČSN EN 15665/Z1 – Větrání budov – Stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov).
Vyhláška č. 268/2009 Sb.
§ 11
Denní a umělé osvětlení, větrání a vytápění
(3) Obytné místnosti musí mít zajištěno dostatečné větrání venkovním vzduchem a vytápění v souladu s normovými hodnotami, s možností regulace vnitřní teploty.
(5) Pobytové místnosti musí mít zajištěno dostatečné přirozené nebo nucené větrání a musí být dostatečně vytápěny s možností regulace vnitřní teploty. Pro větrání pobytových místností musí být zajištěno v době pobytu osob minimální množství vyměňovaného venkovního vzduchu 25 m3/h na osobu, nebo minimální intenzita větrání 0,5 1/h. Jako ukazatel kvality vnitřního prostředí slouží oxid uhličitý CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit hodnotu 1500 ppm.
Pražské stavební předpisy (PSP) - Nařízení č. 10/2016 Sb. hl. m. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky stavby v hlavním městě Praze (pražské stavební předpisy)
PSP popisují požadavky na větrání v § 46 Větrání a vytápění.
V tomto paragrafu jsou uvedeny základní požadavky pro větrání obytných a pobytových místností s tím, že v příloze č.1 k tomuto nařízení jsou uvedeny minimální hodnoty dávky venkovního vzduchu na osobu v místnosti. Tyto hodnoty vycházejí z ČSN EN 15665. Jde o hodnoty minimální.
V případě pobytových místností musí být zároveň splněn požadavek dodržení maximální koncentrace CO2 uvedený v odstavci 2.
PSP
Větrání a vytápění § 46
(1) Obytné a pobytové místnosti musí mít zajištěno dostatečné přirozené nebo nucené větrání za splnění hodnot uvedených v bodě 4 přílohy č. 1 k tomuto nařízení a musí být dostatečně vytápěny s možností regulace teploty.
(2) Pobytové místnosti, vyjma místností ve stavbách pro rodinnou rekreaci a ubytovacích jednotek, musí být větrány tak, aby byla dodržena hodnota maximální přípustné koncentrace oxidu uhličitého 1 500 ppm při pobytu osob.
(3) Záchody, prostory pro osobní hygienu a prostory pro vaření musí být účinně odvětrány v souladu s hodnotami uvedenými v bodě 4 přílohy č. 1 k tomuto nařízení a musí být vytápěny s možností regulace přívodu tepla. Spíže a komory na uskladnění potravin musí být účinně odvětrány.
příloha č. 1 — specifické hodnoty 4 / větrání (k ustanovení § 46 odst. 1 a 3)
Požadavek na zajištění
Trvalého větrání (průtok venkovního vzduchu) na osobu
Minimální hodnota 15 [m3 /h na osobu]
Nárazové větrání (průtok odsávaného vzduchu)
Kuchyně 100 [m3 /h]
Koupelny 50 [m3 /h]
WC 25 [m3 /h]
Požadavky ČSN EN 15665/Z1 – Větrání budov – Stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov
Požadavky na průtok vzduchu
Základním požadavkem normy ČSN EN 15665/Z1 je zajištění trvalého přívodu venkovního vzduchu s minimální intenzitou větrání 0,3 h-1 v obytných prostorech (pokoje, ložnice, apod.) a kuchyních. Pro vyšší požadovanou kvalitu vnitřního vzduchu se doporučuje, v souladu s ČSN EN 15251, intenzita větrání 0,5 až 0,7 h-1.
V ostatních prostorech (předsíně, technické místnosti, chodby, aj.) je nutné zajistit průtok vzduchu podle účelu a vybavení místnosti.
Tab. 1 Požadavky na větrání obytných budov podle ČSN EN 15665/Z1
Požadavky ČSN na koncepci větrání
Kvalitu větrání rozhodujícím způsobem ovlivňuje přívod venkovního vzduchu, které je možné řešit následujícími způsoby:
- Větracími štěrbinami, které jsou integrované do výplní stavebních otvorů
- Specifickými přívodními otvory v obvodových stěnách (štěrbiny, kruhové otvory)
- Větrací jednotkou
Přívod vzduchu spárami oken s novými a rekonstruovanými okny nelze použít.
Závěr
Závazný požadavek na zajištění trvalého větrání obytných budov je ve všech dokumentech identický a vychází z ČSN. Je požadováno minimální hodnota 15 [m3 /h na osobu]. Ta lze zajisti větracími štěrbinami v rámech oken, přívodními otvory v obvodových stěnách, nebo větrací jednotkou (s rekuperací).
Přívodní štěrbiny a přívodní otvory musí být doplněny o instalaci ventilátoru zajišťujícího trvalý průtok vzduchu v bytě. Nejčastěji se instaluje dvou-otáčkový ventilátor na toaletách a koupelnách s elektrickým příkonem menším než 30 W (nutné splnit požadavky na ekodesign větracích jednotek Nařízení Komise (EU) č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014).
Požadavek na trvalé větrání u novostaveb nelze nahradit přívodem vzduchu spárami oken, ani občasným větráním okny.
Ukázky řešení:
Obrázek 1, 2 - Větrací štěrbiny, které jsou integrované do výplní stavebních otvorů
Obrázek 3, 4 - Přívodní otvory v obvodových stěnách
Comments