Zakládání staveb - nejčastější chyby při realizaci
Založení stavby je jedna z nejdůležitějších částí stavby. Pokud je založení provedeno špatně, je velmi obtížné a nákladné provést jeho nápravu.
Nejčastější chyby, se kterými se na stavbách můžete setkat:
Návrh základů není proveden dle inženýrsko-geologického průzkumu.
Stává se, že projektanti (většinou menších staveb rodinných domů) chtějí pro investora zmenšit náklady na vypracování projektu a inženýrsko-geologický průzkum neprovedou. V projektu se uchylují k prohlášení, že po vyhloubení základů se má na staveniště přizvat geolog, který stanoví podmínky pro založení a základy se dodatečně navrhnou. To sebou může přinést nebezpečné překvapení, se kterými se v projektu vůbec nepočítalo, složité základové poměry v podobě neúnosných zemin, naopak únosné ale těžko těžitelné skály, rozdílných mocností vrstev, větší nezámrzné hloubky, vysoké hladiny podzemních vod, tlakové vody apod.
Návrh základů nerespektuje okolní stavby
Základy by neměly být ovlivňovány, ani by neměli negativně ovlivňovat sousední stavby (případně s těmito vlivy musí být v projektu počítáno). Návrh základů by měl respektovat výšky základových spár sousedních objektů.
Základová spára
- Sejmutí ornice – stavební pozemek musí být vyjmut ze zemědělského půdního fondu a před započetím stavby musí být ornice sejmuta.
- Ochrana základové spáry – Je nutné dbát na důslednou ochranu základových půd před deštěm a mrazem. Realizace základových prvků musí probíhat v klimaticky příhodném období, bez mrazu a deště. Základovou spáru je dále nutno před betonáží ručně začistit od napadávek a nakypřených hornin.
Betonáž základových prvků se doporučuje provést ihned po realizaci výkopů a jejich začištění (nejlépe během jednoho dne). Pokud se toto nepovede, je nutné degradovanou svrchní vrstvu základových půd, před betonáží odstranit a poradit se s geologem na postupu nápravy (např. náhrada podkladní betonem).
- Převzetí základové spáry geologem – po vykopání základů se doporučuje pozvat na stavbu geologa, pro ověření vlastností základové spáry. Pokud je hodnota předpokládané únosnosti nedostatečná doporučí postup úpravy (např. provést rozšíření základových pasů).
- Pod základy se nedoporučuje realizovat podsypovou vrstvu ze štěrkovitého materiálu. Ten bude vůči okolním zeminám výrazně propustnější, vlivem toho se do této vrstvy může stahovat a protékat srážková infiltrující voda. Tento jev povede k degradaci základových zemin. Dále je bezpodmínečně nutné, aby po provedení hrubé stavby a střechy nezatékala srážková voda do výkopu a pod základovou spáru.
Vyztužování
- výztuž není správně provázána
- jednotlivé prvky výztuže mají nedostatečné přesahy,
- při montáži není dodržena projektem předepsaná vzdálenost mezi prvky výztuže
- chybějící prvky výztuže
- menší průřezy výztuže
- nedostatečné krytí výztuže betonem
Betonáž
- použití jiné třídy betonu
- nedostatečné nebo nadměrné hutnění betonu
- nedostatečné ošetřování betonu po betonáži
- neprovedení ležatých rozvodů kanalizace, přípojek vody, průchodky elektro, zemnícího drátu hromosvodu
- neprovedení ležatých rozvodů pro odvětrání radonu